Generációkutatás 2021.


Az aktív felnőttkor több korosztályát fogja át a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. ezer fős, reprezentatív generációs kutatása*. A 25 és 45 év közöttiekre kiterjedő, nagyszabású felmérés a megkérdezetteknek a munkájukkal és karrierjükkel, az élvezetet okozó tevékenységekkel, a környezetükkel, valamint a technológiai innovációval összefüggő attitűdjeit vette górcső alá. A kutatás legfontosabb megállapítása, hogy az Y-ok mellett fiatalabb X-ekből és idősebb Z-kből álló úgynevezett szendvicsgeneráció tagjai rendkívül megosztottak és sokféleképpen látják a világot.
Nem töprengenek a múlton, a jövőbe néznek
Jól érzékelhető a komplexitás például az időhöz való viszonyukban:
a válaszadók közel 60 százaléka a jövőt választja a múlttal szemben,
ám a megkérdezettek felének mégis nagyon fontos az időtállóság, a trendi dolgokért csak 10 százalékuk rajong.
Meglepően kevés, csak minden tizedik ember esetében áll mindenek felett a karrier, 42 százalékuk viszont éppen fordítva gondolkodik, egyértelműen a karrierje elé helyezi a magánéletét. A kutatásból jól látszik, hogy ez a korosztály nem szeret szakmai kérdésekben konfrontálódni, több mint háromnegyedük inkább kompromisszumot köt a nehéz helyzetekben.
És ha már munka: a vizsgált szendvicsgenerációnak úgy tűnik sokkal fontosabb a szakmaiság, mint a ranglétra:
75 százalékuk inkább szakértő szeretne lenni, semmint vezető.
A fix munkaidőt csupán egynegyedük részesíti előnyben a rugalmas munkaidővel szemben, és – vélhetően a pandémia következtében – eljött a home office fénykora is: a megkérdezettek 37 százaléka tekinti kívánatos munkavégzési formának ezt szemben az irodai munkával, amelyet csupán minden ötödik megkérdezett részesít előnyben.
Minden ötödik megkérdezett vallja, hogy az embernek csak egy élete van, 90 százalékuk hosszútávon gondolkodik:
csak egynegyedüknek fontosabb a vagyontárgyak birtoklása, mint az élmények keresése.
Minden harmadik válaszadó a kulináris élvezeteket választja a kulturális élvezetekkel szemben, de abban nincs egyetértés, hogy az étteremben készülő étel esik jobban (26%) vagy az otthon főzött (31%).
Környezettudatosság
A kutatásból kiderül, hogy a 25-45 év közötti felnőttek számára fontos ugyan a környezettudatosság, de azért jól látszik az is, hogy a személyes érdekek több esetben felülírhatják ezt.
A szelektív hulladékgyűjtés kimagasló a körükben (72% ezt választja a vegyeset megjelölő 6%-hoz képest), a csomagolásmentes termékeket is többen részesítik előnyben, mint a csomagoltakat (42 vs 15%), az üveget a műanyagnál (57 vs 7%), a megújuló energiaforrásokat a kimerülőknél (60 vs 7%).
Éles döntési helyzetekben azonban fordul a kocka: a saját autó előnyt élvez az autómegosztással szemben (64 vs 11%), a saját gépjármű a tömegközlekedéssel (53 vs 13%), a nem bio termékek a biokkal szemben (68 vs 11%).
A teljes Generációkutatás eredményeiről, legfontosabb megállapításairól Gömöri András Máté, színművész beszélgetett Dr. Zacher Gábor toxikológus főorvossal, Bereczky Enikő generációkutatóval és Sasvári Gabriellával, a Micra Market Research kutatási igazgatójával. A beszélgetésről készült video itt érhető el:
Generációkutatás 2021. Kerekasztal beszélgetés: https://youtu.be/lv-qdhnsbyg?t=1
* A 25 és 45 év közöttiekre kiterjedő, átfogó, ezer fős mintán és online zajlott generációs kutatás nemre, életkorra, iskolai végzettségre, településtípusra és régióra nézve egyaránt reprezentatív.
Márciusban ismét lehetőséged lehet arra, hogy egyedivé tedd készüléked glo Care Pointjainkon.
Március 3. és 30. között az ország több pontján is elérhető lesz a glo Care Point.